Bieg Po Plaży w Jarosławcu zaliczany jest do grupy biegów przełajowych. Jego trasa biegnie ścieżką przyrodniczą na styku dwóch gmin (Postomino-Darłowo) o różnym, zmieniającym się podłożu (asfalt, dukt leśny, plaża kamienista i piaszczysta). Start biegu głównego na dystansie 15 km odbywać się będzie z bramy ustawionej na ul. Bałtyckiej tuż przy Pomniku Jarosławieckiego Rybaka, Latarni Morskiej oraz Hotelu „Król Plaza SPA”. Pierwsza część trasy to 2 kilometrowa „pętla”, podczas której podziwiać można hotele oraz pensjonaty o wysokich standardach, a w tym obiekt „Health Resort & Medical SPA - Panorama Morska” z największym nad Bałtykiem kompleksem basenów zewnętrznych.
Po minięciu miejsca startu zawodnicy podążać będą ul. Bałtycką w kierunku „pasa startowego”, który rozpoczyna się na 4 kilometrze biegu. Pas startowy to droga publiczna, która niegdyś pełniła funkcję rezerwowego lotniska pobliskiego Poligonu Sił Powietrznych.
Na piątym kilometrze zaraz za punktem regeneracyjnym (woda, izotonik, banan, cukier) bieg kieruje się w stronę upragnionej przez wszystkich biegnących plaży. Kolejne 4 kilometry to część biegu podczas której podziwiać możemy szum morza, piękną, szeroką plażę oraz urokliwy i naturalny klif, jednocześnie dostarczając do Naszego organizmu duże ilości jodu.
Tuż przed dziewiątym kilometrem piaszczysta część biegu dobiega końca. Wybieg z plaży odbywa się w centrum miejscowości Wicie, gdzie czeka na zawodników chwila regeneracji dzięki przygotowanemu drugiemu punktowi odżywczemu (woda, izotonik, banan, cukier). Dalsza cześć trasy to nowo wybudowana ścieżka rowerowa biegnąca przez las, który często pełni rolę schronienia przed prażącym słońcem.
Jedenasty kilometr to początek wspomnianego wcześniej pasa startowego, przez wielu biegaczy wskazywany za najtrudniejszy odcinek. Podczas, gdy w nogach mamy 2/3 trasy, a także część „plażową”, która potrafi zmęczyć, 2,5 kilometrowy, prosty odcinek o szerokości 30 metrów jest z pewnością testem silnej woli. Biegaczom starają się pomóc strażacy, którzy basenami z gąbkami oraz kurtynami wodnymi gaszą „żar” na głowach i ramionach zawodników. Na dwunastym kilometrze znajduje się trzeci punkt żywnościowy ( woda, banan, cukier).
Ostatni etap biegu to „finiszowanie” wśród turystów uliczkami Jarosławca. Zwieńczeniem całego wysiłku jest ostatnia 100 metrowa prosta przed metą (ul. Nadmorska). Przebiegając głównym deptakiem Jarosławca, tuż przy urokliwym Hotelu „Bursztynowy Szlak” oraz Muzeum Bursztynu, a przede wszystkim w „szpalerze” stworzonym przez setki kibiców, doznają Państwo emocji, które zapamiętacie do końca życia.
A Pawłowski
SZKIC TRASY CZ.1
SZKIC TRASY CZ.2